Podwyższone ciśnienie tętnicze, jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca, sprawiając tym samym, że nadciśnienie tętnicze przoduję wśród przyczyn zgonów zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Według danych ostatniego ogólnopolskiego badania epidemiologicznego WOBASZ II (2013-2014r.) na hipertensję choruje ponad 13 mln Polaków (48.2% mężczyzn oraz 38.4% kobiet). Statystki wskazują na znaczący wzrost zachorowań wraz z wiekiem badanych. Chorobę możemy stwierdzić dopiero po uzyskaniu pomiaru powyżej wartości 140/90 mm Hg w kilku próbach oddzielonych przynajmniej kilkudniowymi odstępami czasu. Większość potwierdzonych przypadków (90-95%) to nadciśnienie pierwotne, które nie wywodzi się z innej choroby a jedynie niewielka pozostała część stanowi nadciśnienie wtórne.

Przykładowe diagnozy pielęgniarskie w nadciśnieniu tętniczym wraz z celem i interwencjami.

I Diagnoza pielęgniarska:

Ryzyko wystąpienia przełomu nadciśnieniowego z powodu odstawienia leków hipotensyjnych

Cel: Obniżenie CTK, niedopuszczenie do przełomu nadciśnieniowego

Interwencje pielęgniarskie:  

  • Stała obserwacja i zapis podstawowych parametrów życiowych (liczby oddechów, CTK, saturacji, czynności serca, stanu świadomości)
  • Obserwacja objawów pacjenta wskazujących na przełom nadciśnieniowy (duszność, ból w klatce piersiowej, ból głowy, nudności)
  • Kontrola bilansu płynów
  • Poinformowanie o ograniczeniu wysiłku fizycznego i zachowaniu pozycji spoczynkowej
  • Zapewnienie pacjentowi odpowiednich warunków (spokój, poczucie bezpieczeństwa)
  • Podaż leków hipotensyjnych zgodnie z indywidualną kartą zleceń lekarskich

 

Chcesz zobaczyć całość?

Kup teraz i otrzymaj cały proces z 6 problemami pielęgnacyjnymi w wygodnej formie do pobrania od razu po zaksięgowaniu opłaty.

 

Zauważyłeś błąd a może masz jakąś uwagę odnośnie przeczytanego wpisu? Pomóż nam wspólnie udoskonalać portal i napisz do nas przez zakładkę kontakt lub klikając w ten tekst.

Bibliografia:

Czarnecka D, Stolarz-Skrzypek K, Olszanecka A. Nowoczesna terapia nadciśnienia tętniczego w codziennej praktyce. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2020.

Jurkowska G., Łagodna K. Pielęgniarstwo internistyczne. PZWL. Warszawa, 2018.

Kaszuba D, Nowicka A. Pielęgniarstwo kardiologiczne. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie; 2014.

 

POZOSTAŁE PROCESY PIELĘGNOWANIA