Marskość wątroby to postępujący stan włóknienia wątroby, w którym dochodzi do całkowitego zatarcia struktury anatomicznej narządu. Dzieje się tak na skutek wytwarzania zbyt dużej ilości tkanki łącznej w wątrobie spowodowanej nadmierną stymulacją przez czynniki chorobotwórcze (np. alkohol, leki, wirusy).

Zdrowa komórka wątrobowa stopniowo zostaje ograniczona przy wymianie substancji odżywczych oraz produktów przemiany materii prowadząc do jej niedokrwienia. Z czasem dochodzi do martwicy co raz większej ilości miąższu wątroby i często bezobjawowa forma choroby zaczyna ujawniać kliniczne objawy zaburzeń czynności wątroby.

Jest to ostatnie stadium wielu przewlekłych chorób wątroby o różnej etiologii. Najczęściej związanych z nadużywaniem alkoholu lub przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby B oraz C (wirusy HBV i HCV) jednak należy pamiętać, że nie są to jedyne przyczyny.

Przykładowe diagnozy pielęgniarskie pacjenta z marskością wątroby wraz z celem i interwencjami.

I Problem pielęgnacyjny: Ryzyko wystąpienia powikłań zagrażających życiu pacjenta (encefalopatia wątrobowa, wodobrzusze, krwawienie z przewodu pokarmowego, bezmocz)

Cel: Niedopuszczenie do wystąpienia powikłań

Interwencje pielęgniarskie:

  • Monitorowanie podstawowych parametrów życiowych (częstość i charakter oddechów, CTK, tętno, saturacja) oraz stanu przytomności chorego (Skala Glasgow)
  • Obserwacja zabarwienia powłok skórnych, występowania znamion naczyniowych
  • Obserwacja diurezy oraz dobowej zbiórki moczu
  • Regularny pomiar masy ciała i obwodu jamy brzusznej
  • Pobieranie materiału na badanie oraz analiza parametrów (stężenia kreatyniny, amoniaku, bilirubiny, cukru oraz czynników krzepnięcia)
  • Pomoc w przygotowaniu i asysta przy badaniach obrazowych oraz endoskopowych
  • W razie konieczności zastosowanie suplementacji żywieniowej
  • Zastosowanie farmakoterapii na zlecenie

 

Chcesz zobaczyć całość?

Kup teraz i otrzymaj cały proces z 6 problemami pielęgnacyjnymi w wygodnej formie do pobrania od razu po zaksięgowaniu opłaty.

 

Zauważyłeś błąd a może masz jakąś uwagę odnośnie przeczytanego wpisu? Pomóż nam wspólnie udoskonalać portal i napisz do nas w sekcji kontakt lub klikając w ten tekst.

Bibliografia:

Jurkowska G. Pielęgniarstwo internistyczne. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2018.

POZOSTAŁE PROCESY PIELĘGNOWANIA