Guz mózgu to masa lub wzrost nieprawidłowych komórek w mózgu. Może być łagodny (nienowotworowy) lub złośliwy (nowotworowy). Guzy pochodzenia nienowotworowego to np. ropnie tętniaki czy pasożyty. Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego z kolei dzielą się na pierwotne oraz przerzutowe. Pierwotne są zlokalizowane w mózgu, rdzeniu kręgowym oraz w oponach móżdżkowo-rdzeniowych (najczęściej są to glejaki oraz oponiaki). Przerzutowe natomiast wywodzą się z innej części ciała np. płuc lub piersi i dopiero na skutek rozsiewu nowotworu rozprzestrzeniają się do mózgu tworząc guz. W Polsce nowotwory OUN stanowią 2% wszystkich nowotworów złośliwych u dorosłych i aż 20% u dzieci.
Objawy guza mózgu mogą być różne w zależności od lokalizacji i wielkości guza, ale mogą obejmować ból głowy, drgawki, osłabienie lub drętwienie rąk lub nóg, zmiany w widzeniu lub słyszeniu, trudności w mówieniu lub połykaniu oraz zmiany osobowości lub zachowania.
Diagnoza guza mózgu zazwyczaj obejmuje badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, a także badanie neurologiczne w celu oceny funkcji mózgu. Opcje leczenia mogą obejmować operację, radioterapię, chemioterapię lub kombinację tych metod. Konkretny plan leczenia będzie zależał od rodzaju i stadium guza, a także od ogólnego stanu zdrowia i wieku pacjenta.
Przykładowe diagnozy pielęgniarskie pacjenta z guzem mózgu wraz z celem i interwencjami.
I Problem pielęgnacyjny:
Cel:
Interwencje pielęgniarskie:
Chcesz zobaczyć całość?
Kup teraz i otrzymaj cały proces z 6 problemami pielęgnacyjnymi w wygodnej formie do pobrania od razu po zaksięgowaniu opłaty.
Bibliografia:
Jaracz K., Domitrz I. Pielęgniarstwo neurologiczne. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2019.